Bezpečnost a skialpinismus je velké téma! Není v silách tohoto webu podrobně probrat všechna důležitá témata souvisejících s bezpečnou skialpovou túrou. Pokud se skialpem začínáte: zbytečně si situaci nekomplikujte! Vyhněte se oblastem, kde by hrozilo lavinové nebezpečí! I tak budete mít s prvními kroky starostí až nad hlavu a do exponovaných terénů se můžete pustit příští sezonu!
Skialp není atletika, kde vás na oválu jasně vyznačené čáry nepustí ani o krok dál. Proto musíte plánovat. Je na každém z vás, jak velké sousto si ukousnete. Když začínáte a vydáte se po sjezdovce nahoru a dolů – potřebujete jen vědět, kdy se zavírá areál, abyste se dostali zpět k autu. Při delších výletech už je to ale jiná káva.
Každá skialpová túra by měla začít výběrem cíle. Musíte vědět kam půjdete, jak dlouho vám to bude trvat a co budete dělat v případě, že se program jakkoliv zkomplikuje.
S plánováním začněte nejpozději večer před výletem. Otevřete si mapu (je jedno, zda papírovou nebo elektronickou), zvolte cíl a promyslete možné cesty nahoru i dolů. Zajímat vás bude v první řadě vzdálenost, převýšení, sklon svahu a jeho orientace ke světovým stranám. Když budete mít představu o cestě, vytipujte si kritická místa, zamyslete se co vás na nich může potkat. Naplánujte si varianty ústupu v případě, že vás potká náhlá změna počasí, únava nebo selhání materiálu.
Mnoho skialpinistů dnes používá pro plánování túr různé webové a mobilní aplikace, chytré hodinky s GPS či navigace. Jde o výtečné pomocníky, kterým doporučujeme věnovat pozornost. Pokud se s nimi naučíte pracovat, mohou vám proces plánování výrazně usnadnit a snížit pravděpodobnost, že vás na túře něco překvapí. Podrobnější recenzi jak se sportovními hodinkami pracovat a jak je používat během skialpové túry najdete v článku „Garmin Fenix 6X – Skialpová laboratoř na ruce“ na našem partnerském portálu SNOW.cz
Vzdálenost a výška. To je oč tu běží
Základními hodnotami, ze kterých budete vycházet při plánování výletu jsou vzdálenost a převýšení. Měli byste vědět, kolik kilometrů na skialpových lyžích pohodlně ujdete za hodinu i den a jaká porce výškových metrů je pro vás akceptovatelná. Než se pustíte do toulek opuštěnou přírodou, vyzkoušejte si pár výšlapů v blízkosti střediska. Například v Krkonoších nebo Beskydech je to z údolí na hřeben zhruba 500 výškových metrů a v obou pohořích není problém ujít při celodenním výletu dvacet až třicet kilometrů. Je to na vás moc, málo nebo akorát?
Obecně lze říct, že v závislosti na fyzické kondici ujde skialpinista něco mezi 300 a 800 výškovými metry za hodinu a 4 až 6 km vodorovné vzdálenosti. Čím větší skupina, tím je postup pomalejší. Zároveň tohle tempo neudržíte po celý den. I když víte, že umíte ukrojit 500 výškových a pět kilometrů za hodinu, rozhodně to neznamená, že za osm hodin zvládnete 4 000 metrů a 40 kilometrů. Pokud ano, můžete směle přemýšlet o účasti v nejslavnějších skialpových závodech.
Jak plánovat? Mapa nebo počítač?
Otázka zda je lepší naplánovat výlet v papírové mapě nebo na internetu je věcí osobního vkusu. Navíc existují situace, kdy se bez klasické mapy neobejdete. My si ale nebudeme hrát na pokrytce a tvrdit, že každé řešení má své výhody i nevýhody. Podle nás elektronické řešení už dnes nabízí nesrovnatelně lepší možnosti a minimálně v případě plánování doma nebo v horském apartmánu poskytuje lepší výsledky.
Na internetu najdete celou řadu služeb a aplikací, jejichž funkce vám doslova vyrazí dech a které vás plánovaným výletem provedou tak realisticky, že už skoro nemusíte na kopec. Zde jsou naše nejoblíbenější:
https://www.outdooractive.com (web, mobilní aplikace) Základní plánovací aplikace, která by neměla chybět ve výbavě žádného skialpinisty. Navíc se bude hodit i pro jiné sporty a po zbytek roku. Hledáte výlet v místě, kde jste nikdy předtím nebyli? Plánujete trasu a chcete zjistit její délku či převýšení? Chcete si uložit svůj oblíbený výlet? Outdooractive je nejznámější a největší databáze outdoorových výletů na světě. Data do ní vkládají jak samotní uživatelé i mnohé evropské turistické centrály a naopak z jejích útrob čerpají známé aplikace jako Ortovox Mountain Tour App nebo Alpenverein App.
Na portálu najdete na tři sta tisíc výletů, které můžete filtrovat podle nejrůznějších kritérií jako obtížnost nebo požadovaná aktivita (skitouring). Povedená mobilní aplikace vám nabídne výlety v okolí, umožní nahrávat cestu nebo nabízí funkci uložení mapových podkladů. Aplikaci můžete používat zdarma, zpoplatněny jsou některé pokročilejší funkce (třeba sklony svahů) a další mapy.
https://fatmap.com (web, mobilní aplikace) Fatmap je podobný portálu Outdooractive s tím, že co mu chybí na obsáhlosti databáze, to dohání možnostmi 3D zobrazení a pokročilými funkcemi určenými speciálně pro skialpinisty. Opět jde o web i mobilní aplikaci s tím, že apka nám přijde přehlednější a lépe ovladatelná.
Fatmap nabízí v první řadě neuvěřitelně realistické a detailní 3D zobrazení terénu. V mnohých místech můžete mapu přiblížit až tak, že na sněhu vidíte stopy lyžařů vyšlapané ve sněhu. Přepínáním mezi mapovými vrstvami lze zobrazit třeba orientaci svahů ke světovým stranám, sklon terénu, lavinové dráhy, množství starého a nového sněhu nebo sněhovou předpověď.
Naplánovaný výlet lze v 3D zobrazení prolétnout, přidat k němu fotografie, ohodnotit a poslat kamarádům. Prezentace není tak líbivá jako ve známé službě Relive, ale určitě s ní nikoho neurazíte.
https://www.skitourenguru.ch (web) Většina on-line nástrojů k plánování túr (včetně obou již zmíněných) kombinuje funkce map, názorného zobrazení terénu a zkušeností komunity uživatelů. Web Skitourenguru.ch jde dál. Zapojuje umělou inteligenci, která z dostupných dat (lavinové předpovědi a map) a pomocí grafické redukční metody (GRM) vyhodnocuje na tři a půl tisíce předefinovaných výletů z hlediska lavinového nebezpečí. Je dílem švýcarského nadšence Güntera Schmudlacha, který říká: „Čtyřicet let jsem každý zimní den přemýšlel, kam se vydat na bezpečnou skialpovou túru. Jenže rozhodovat se, který z tří set výletů v okolí Zurichu je nejbezpečnější, nebyla právě největší zábava. Svěřit tuhle práci počítačům se mně zdálo logické.“ Jeho web dnes už zdaleka nepokrývá jen okolí zmíněného švýcarského města. Nově je k dispozici i v Rakousku a v testovacím provozu také v Itálii.
https://whiterisk.ch (web, mobilní aplikace) Umělou inteligenci zapojuje do výsledků plánování i další švýcarský portál White Risk. Ten na rozdíl od Skitourenguru.ch neomezuje analýzu trasy jen na předem definované túry a mimo lavinově nebezpečných úseků upozorní i na strmé srázy, a nebezpečná stoupání.
V jeho případě je navíc funkce plánování jen jednou z mnoha. Za poplatek ve výši tří nebo šesti desítek franků získáte přístup i do výukové části webu, kde vás naučí (a následně i prozkouší) lavinové problematice a bezpečnému pohybu v zimním terénu.
https://mapy.cz (web, mobilní aplikace) Dobře známá, česká mapová aplikace, kterou uvádíme víceméně pro pořádek, protože by měla patřit k základnímu vybavení každého horského turisty. Výborné mapové pokrytí, možnost uložení map pro práci offline, dobré plánování, funkce uložení GPX souřadnic (i když zde je nutné použít desktopovou verzi nebo variantu pro mobilní webové prohlížeče) a mnoho dalšího.
Plánujeme výlet krok za krokem
Několik dní / nebo večer před výletem si vybereme cíl výletu. Většinou jde o kopec, který vám někdo doporučil, viděli jste jeho vrchol z chaty nebo se vám líbí na mapě.
Otevřete si portály Outdooractive, Fatmap či Skitourenguru a zkuste cestu k němu najít mezi již zaznamenanými výlety. Máte ho? Výborně. A ještě lépe, pokud je cesta k němu dobře popsána.
Pokud jste ve výstupu premianti, zkuste ho naplánovat v plánovači na Outdooractive nebo na mapy.cz
Dávejte přitom pozor, kudy vede cesta. Nemá příliš prudké úseky (sklon přes 30°)? Nevede v hlubokých údolích do něhož mohou z okolních strání padat laviny?
Jaké je lavinové nebezpečí? A jaká je předpověď? Je pro očekávané podmínky výlet vhodný?
Jaký má výlet převýšení? Jak je dlouhý? Zvládnete ho?
Dobře si prohlédněte okolí trasy? Jaké jsou sklony blízkých kopců, jaká jejich orientace? Existuje možnost výlet zkrátit a vrátit se rychleji do údolí?
Stáhněte si GPX souřadnice a nahrajte do kapesní navigace nebo (ideálně) hodinek s GPS
Stáhněte si lokální mapy s trasou i do mobilního telefonu a všechnu elektroniku před cestou dobře nabijte
Přibalte i klasickou mapu a také v ní si výlet nastudujte
Dle délky a náročnosti výletu si sbalte potřebné věci (oblečení, lavinovou výbavu, jídlo a pití)
Vyrazte brzy ráno. Vždy je lepší být v jednu odpoledne zpět na terase v hospodě, než v osm večer uprostřed výletu
Partneři projektu
Ukládáme cookies. Však to znáte
Jste tu poprvé? Musíme vás poprosit o souhlas s používáním cookies. To proto, aby na webu vše fungovalo tak, jak má. Některé jsou nezbytné, o uložení dalších se můžete rozhodnut.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.