Jaký jste typ skialpinisty?


Ve skialpu musí vše ladit jako dobře sehraný orchestr: vaše fyzička s hmotností výbavy, vaše schopnosti s šířkou lyží a v neposlední řadě boty, lyže a vázání dohromady. Pasujete se do role freeridera? Hodně štěstí při hledání nedotknutých prašanových plání.


Freerider

20% 80%

Kdo jste?

Chůze na pásech vás láká především proto, že chcete objevit nové neproježděné lajny, na které z lanovek už nedosáhnete.


Prostě freerideři. Akorát areály vám jsou už malé a rádi byste se podívali o kopec dál. Nevadí vám, že cesta bude chvíli trvat. Ani že nebude dvakrát snadná. Podstatné je, co čeká na jejím konci. Pořádný sjezd!

Jak lyžujete?

Perfektně, hlavně když se můžete spolehnout na oporu v podobě tuhých bot a širokých lyží. V hlubokém sněhu jste jako doma.

Kde chcete skialpovat

Všude, kde najdete čerstvý sníh a rozumný sklon. Lépe v blízkosti střediska tak, abyste mohli používat lanovky a chůze netrvala tak dlouho. Chci přece hlavně jezdit dolů!

Chodit chcete spíš méně, jezdit dolů pokud možno pořád!

Mnoho lyžařů přivede ke skialpinismu právě vidina dlouhých prašanových linií a neprobádaných oblastí s hromadou čerstvého sněhu. Pokud patříte mezi tento skialpinistický druh, zaměřte se ve výběru na pořádně robustní výbavu, která dnes už vůbec nemusí být nesmyslně těžká. Počítejte ale s tím, že prvních pár týdnů budete stejně do skialpu pronikat na značených cestách a v bezpečných sjezdech. Pro jízdu v hlubokáči musíte mít lavinovou problematiku v malíku – ať jste sami v opuštěném údolí, nebo pár metrů od střediska.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lyže šířky přes 97 mm

Lyže s šířkou přes deset centimetrů jsou spíš freeridovou než skialpovou záležitostí. Najdete sice i páry s přijatelnou hmotností, na závodění do kopců to ale není.

ukaž

freeridové boty

Těžší, pevné boty, které vám budou nejvěrněji připomínat klasické lyžáky. Dokonce i tvrdostí se jim již dnes vyrovnají. Jen se v nich opravdu dobře chodí.

ukaž

freeridové vázání

Skialpinisté vyhledávající sjezd jsou jedinou skupinou držící nad vodou koncept tuhých rámových vázání. I zde ale začíná být tato technologie raritou. Dominují hybridní, případně plně pinová řešení.

ukaž

LYŽE ŠÍŘKY PŘES 97 MM

Deset centimetrů pod botou značí, že saháte už spíše po freeridové než skialpové výbavě. Na trhu sice najdete modely, které si zachovávají přijatelnou hmotnost i při takovýchto rozměrech, ale na žádné závodění do kopců to s nimi rozhodně není.

Pokud nepatříte mezi ryzí skialpinisty freeridery, pak bychom byli s myšlenkou pořídit si lyže v této šířce jako svůj hlavní model velmi opatrní. Obzvlášť, máte-li v úmyslu občas skialpovat i v České republice. Dnů, kdy tady deseticentimetrové plácačky využijete, je v sezoně jako šafránu.

Úplně jiná situace nastane v případě, že jsou tyto lyže vaším druhým párem nebo že považujete chůzi na pásech za nutné zlo před mnohakilometrovým sjezdem v nadýchaném prašanu. V kombinaci s tuhým obutím si na širokých skialpech užijete víc zábavy než kdekoliv jinde!

Hodně také záleží, v jaké z šířek se budete pohybovat. Lyže s hodnotou okolo 100 cm jsou i v Evropě naprosto běžnou záležitostí. Rozhodně se jich netřeba obávat. Naopak fošny nad 110 cm už uvidíte spíš na amerických a kanadských pláních.

VÝBĚR MODELŮ

K2
WAYBACK 106
  • Váha: 3 104 g/pár
  • Šířka: 106 cm
KÄSTLE
TX103
  • Váha: 3 100 g/pár
  • Šířka: 103 cm
BLACK CROWS
CORVUS FREEBIRD

FREERIDOVÉ BOTY

Jste rozhodnuti, že skialp pro vás bude především o jízdě dolů? Většina lyžáků v této váhové skupině poskytuje sjezdový komfort téměř srovnatelný s běžným obutím pro sjezdové lyžování. Také vzhled bot připomíná klasické lyžáky. Navíc tu ale najdete přezku pro přepínání ze sjezdového módu do chodícího a inserty pro použití s bezrámovým vázáním.

Pokud se skialpem začínáte, buďte k této kategorii opatrní. Jejich podobnost ze sjezdovým obutím, na které jste zvyklí, vás bude lákat. Ale dobře si rozmyslete, zda kila navíc do kopce skutečně unesete. Jasně, za námahu s nimi se vám odvděčí výbornými sjezdovými vlastnostmi. Ale stojí to za to?

Jiná situace je, pokud víte, že cesty vzhůru nebudou vaším šálkem čaje a chcete se především vozit. Pár stovek metrů i kilometrů od horní stanice vleku s nimi bez problémů ujdete a poté už hajdy dolů!

Freeridové modely jsou většinou kompatibilní jak s pinovým, tak starším / robustnějším rámovým vázáním, které mají freerideři v oblibě. Poznáte to tak, že boty mají na špičkách i patkách klasický „výčnělek“ známý ze sjezdových bot. Pozor! To neznamená, že je můžete používat s klasickým sjezdovým vázáním, ale do rámového skialpového by pasovat měly. Více o kompatibilitě bot a vázání se dočtete ve speciálním článku na snow.cz

VÝBĚR MODELŮ

FISCHER
RANGERS 130 WALK DYN
DYNAFIT
HOJI FREE 130
  • Váha: 3 100 g/pár
  • Šířka: 103,5 cm
  • Zakoupit: Dynafit.com
SCOTT
SUPERGUIDE CARBON
  • Váha: 2 830 g/pár
  • Šířka: 103,5 cm

FREERIDOVÉ VÁZÁNÍ

Při jízdě v hlubokém sněhu s těžkými a dlouhými lyžemi potřebujete extrémně pevné vázání. Skoro takové, jaké se používá při sjezdovém lyžování. Stále se ale bavíme o skialpinismu, pořád tedy musí umožňovat odpojení paty a chůzi.

Před rozmachem moderních pinových řešení nebyla pevnost problém. Původní rámová vázání vycházela z klasických sjezdových, jen pata byla upevněna na rám spojený vpředu s lyží kloubem. Tyto typy (Fritschi Diamir nebo Marker Tour) si samozřejmě zachovávaly plnou bezpečnostní funkci a kompatibilitu s obyčejnými sjezdovými botami. Teoreticky jste tedy jedny lyže mohli používat jak na klasické sjezdování (s pevnými botami), tak na chůzi (s botami odlehčenými). A samozřejmě i na freeride. Ovšem hmotnost byla extrémní a chůze namáhavá. Dnes už jsou rámová vázání jen jakýmsi přežitkem minulosti. Stále se s nimi můžete setkat, proto nechybí v našem přehledu. V obchodech je ale zahlédnete spíše výjimečně.

V posledních letech se i mezi nejrobustnějšími, freeridovými modely začínají prosazovat piny. Buď v takzvaně hybridních řešeních (Atomic SHIFT), kde pastičky používáte pouze k cestě nahoru a pro sjezd mechanismus přepnete na klasické čelisti, nebo plně pinových v kombinaci s klasickou patou (Marker Kingpin).

Při výběru stále sledujte parametr hmotnosti. Je samozřejmě méně důležitý než u lehčích kategorií, ale stále dost podstatný. Druhým určujícím kritériem je maximální hodnota DIN, tedy vypínací síly. Nezapomeňte si ověřit kompatibilitu vašich bot s vybraným modelem.

VÝBĚR MODELŮ

ATOMIC, SALOMON, ARMADA
SHIFT MNC 13
  • Váha: 1 760 g
  • DIN: 6–13
MARKER
DUKE
  • Váha: 1 180 (880) g
  • DIN: 4–12 (16)
FRITCHI
TECTON 12
  • Váha: 1 100 g
  • DIN: 5–12

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Partneři projektu