Jaký jste typ skialpinisty?


Ve skialpu musí vše ladit jako dobře sehraný orchestr: vaše fyzička s hmotností výbavy, vaše schopnosti s šířkou lyží a v neposlední řadě boty, lyže a vázání dohromady. Pasujete se do role sportovce? Tak to budeme mít co dělat vám stačit. 


Sportovec

70% 30%

Kdo jste?

Máte rádi pohyb. Nevadí vám, že se do kopce trochu zapotíte. Bez problémů uběhnete deset kilometrů.


Prostě sportovci. Ať se věnujete jakémukoliv sportu, máte rádi, když si při něm můžete dát pořádně do těla. Chcete toho stihnout co nejvíc a víte, že roli hraje každý gram: na nohou, v batohu i na těle.

Jak lyžujete?

Velmi dobrá technika. Slalomky i obřačky vám říkají pane. Při prudkém sjezdu na běžkách se vám neroztřesou kolena.

Kde chcete skialpovat

Defacto všude, ale čím lépe a rychleji to nahoru půjde, tím lépe. Při skialpinismu obecně strávíte až 90 % času chůzí, je vám jasné, že těch zbývajících 10 % nemusí být s lehkou výbavou vždy radostným zážitkem, ale jste ochotni to akceptovat.

Pokud jste sami sebe pasovali do této kategorie, blahopřejeme! Až se se skialpem trochu sžijete, budete ho moct poznat v plné kráse včetně závodů i velkých alpských přechodů. Zpočátku si možná občas zanadáváte na úzké lyže a nižší boty, ale věřte nám: zvyknete si raz-dva.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

lyže šířky 74–84 mm

Ohromí svou hmotností. Hned jak je vezmete do ruky, budete kroutit hlavou. V kombinaci s lehkým vázáním a botou dělají ze skialpové chůze vzhůru to pravé potěšení.

ukaž

lehké / závodní boty

Pokud jste dobří lyžaři, chcete být do kopce rychlí jako vítr a nevadí vám, že si na skialpové obutí budete muset chvilku zvykat, je tato kategorie určena právě pro vás.

ukaž

sportovní vázání

Nejlehčí skialpová vázání váží jako tabulka čokolády. Běžně se s hmotností dostanete na 150 gramů. Takové vázání ani necítíte. Je to ale za cenu kompromisů. Musíte sami zvážit, zda vám za to stojí.

ukaž

LYŽE ŠÍŘKY 74–84 MM

Třída lehkých skialpových lyží zažívá v posledních letech masivní rozmach. Souvisí to s posunem skialpinismu od sportu ostřílených horských matadorů zdolávajících s lyžemi horské vrcholy k tzv. speed touringu: lehkému, sportovnímu skialpinismu dostupnému doslova každému.

Lyže v této kategorii jsou extrémně lehké, dobře ovladatelné a nijak dlouhé. U spodní hranice 75 cm se budou držet ti, kdo pomýšlí na to, že skialp pro ně bude především o cestě vzhůru, naopak v šíři přes 80 cm si už najdou své oblíbence i kovaní toureři. Takové lyže nabízejí velmi dobrý výkon i ve sjezdech. Pro celou tuto kategorii platí, že do kopce poletíte jako vítr.

Hmotnost lyží se pohybuje nejčastěji okolo 2 kg / pár, přesto budete překvapeni, co dokáží. Moderní materiály (především carbon) umožňují vyrobit i takto lehké lyže dostatečně tuhé, což znamená, že na tvrdé podložce – sjezdovce nebo transformovaném, ufoukaném sněhu – budou ve sjezdu perfektní.

Daní za hmotnost je jízda v hlubokém sněhu. Tam na širší modely samozřejmě stačit nebudou a musíte si sami zvážit, jak často budete skotačit v prašanu.

VÝBĚR MODELŮ

FISCHER
TRANSALP 82
LUSTI
TOUR 82
  • Váha: 2 100 g/pár
  • Šířka: 82 cm
  • Zakoupit: Lusti

LEHKÉ / ZÁVODNÍ BOTY

Není to tak dávno, co lehké skialpové boty s hmotností pod kilogram byly vyhledávány prakticky jen závodníky. Situace se ale mění, vývoj a materiály jdou kupředu a dnes i v téhle kategorii najdeme modely, s nimiž si dobří lyžaři (ale stále skialpový začátečníci) mohou vystačit jako se svým hlavním párem.

Nejlehčí boty dnes váží okolo půl kilogramu, stejně jako boty na skatové lyžování. Ano, nemýlíme se. Boty na běžky a boty na skialp mohou co do hmotnosti soupeřit. Je jasné, že v takových pohorách se chodí jako v teniskách, bohužel dolů to není taková hitparáda. Chce to trochu zvyku.

Odměnou je úžasná lehkost a flexibilita pohybu. Pohyblivost komínu závodních bot dosahuje hodnot okolo 75°, což znamená, že s ním můžete dělat rozštěp. Samozřejmě že takové boty musíte kombinovat s lehkými lyžemi a závodním vázáním. To ale platí pro celý skialp: vše do sebe musí zapadnout jako dobře seřízený stroj.

Pokud jste se rozhodli, že skialp pro vás bude především o chůzi (ostatně při běžných výletech je poměr chůze ku sjezdu zhruba 80:20), nebo pokud jste velmi dobří lyžaři, hledejte v tomto váhovém rozpětí.

VÝBĚR MODELŮ

SPORTOVNÍ VÁZÁNÍ

Skialpinismus se v posledních letech změnil k nepoznání. Dávno pryč jsou doby, kdy se Fritz Barthel (vynálezce moderního pinového skialpového vázání) trmácel na Mont Blanc s lyžemi a vázáním s hmotností přes deset kilogramů.

Dnešní sportovní a závodní vázání jsou tak lehká a kompaktní, že nad nimi budete kroutit hlavou. Pro srovnání: nejpoužívanější vázání na běžky váží okolo 250 g/pár, stejně jako závodní skialpové. Běžné sportovní mají třeba o 100 gramů víc. Přitom vás dostanou stejně bezpečně nahoru na kopec, jako z kopce dolů.

Zní to lákavě, obzvlášť pokud vám nevadí, že: tyto ultralehké modely nemají brzdy (většinou je lze dokoupit), nedisponují nastavením vypínacích sil (bezpečnostní funkci samozřejmě plní) a najdete na nich jen jednu polohu patní opěrky (už neplatí pro modely okolo 300 g/pár).

Přesto, že se může zdát, že lehké vázání je jasnou volbou, má jedno velké ale… I zde (jako v celém skialpu) platí, že spolu musí hrát celý komplet. Pokud se zamilujete do sportovního vázání, nemůžete ho dát na široké lyže a obout freeridové boty. V tu chvíli jsou totiž síly působící na vázání úplně jiné, než pro jaké je konstruováno a s takovou kombinací byste daleko nedojeli. Více o vzájemné kompatibilitě bot a vázání najdete na Snow.cz

VÝBĚR MODELŮ

MOHLO BY VÁS TAKÉ ZAJÍMAT

Partneři projektu